ÖNCELİĞİNİ SEÇ


“Düğün mü, Balayı mı ?”


Triaj , seçme, eleme, ayırma özetle önceliklerin sınıflandırılması manasında bir kelime.


Hastaneler de özellikle de Acil Bölümünde , duvarda kepli, işaret parmağını dudaklarının üstüne diklemesine koymuş bir kadın figürü bulunur. Yüzünde hafif tebessüm varken, sessiz olun simgesidir. Acil bölümü sessizlik gerektiren bir yerdir. Kapıdan içeri 5 adet, sedye içinde trafik kazası vakaları girdiğinde hekim, hemşire ve acil tıp teknisyeni o sessizlik içinde , hem görme hem işitme duyularını kullanarak bir triaj yaparlar. Asla önceliklerinde sesi çıkan, bağıran hasta veya hasta yakını yoktur. Onların ilk önceliği sesi çıkamayanlardır. Çünkü sesi çıkmıyorsa, belki tansiyon ve nabzı olmayan, solunumu durmak üzere olan bir kazazedeye acil müdahale edip onu yaşamda tutacak hızlı tıbbi uygulamayı yapacaklardır.

Maalesef bunu bilmeyen hasta yakınları, neden bağıran, inleyen hastalarına öncelik verilmediğini anlamaz ve sağlık personeline şiddet uygulamaya kalkarlar.

Pandemi ile birlikte triaj hayatımızın her bölümünde etkili olmaya başladı. Ne zaman evlenebiliriz, düğün yapabilecek miyiz, nikah yapıp arkasından balayına mı çıksak, düğünü seneye mi ertelesek soruları, yılda ortalama 650.000 kişinin evlendiği Türkiye’de triaj gerektiren bir durumda.

Nikah ile başlayan balayı en uygunu

Pandemi devam ettiği sürece yakın gelecek ile ilgili tüm planların pandemi kuralları çerçevesinde olması gerektiği aşikar. Öngörüler çok kıymetli ama sürprizler yaşamak mümkün.

Bu yaz evlenmeyi planlıyorsan, çok iyi bir planlamaya ihtiyacın olacak.

Önceliği , hatta olmazsa olmazı “Düğün” olanlara ipuçları ile başlayalım. Ya yazın başına dek vaka sayılarına göre verilecek otorite kararlarını bekleyeceksiniz. Ya da düğüne katılacak kişi sayısını 20’li rakamlar ile sınırlı tutup , minik bir otel seçip şimdiden organizasyonunuzu yapacaksınız.

Göründüğü kadarı ile bilinmezlik konusu olan düğün bölümünü bu sene pas geçip, erteleyenlerin önceliği Balayı.

Bir de balayına gidilecek yerde, düğün yapmaksızın, nikah ve ardından aynı yerde balayı ile tatile devam seçeneği.


Küçük yerlerde nikah için gün almak, nikah memurunun balayı yapacağın otele gelip, nikahını kıyması çok daha kolay organize edilebilir gözüküyor.


Balayınız ile ilgili karar vermekte zorlanıyorsanız, işte size bir “Romantik Balayı Tatili Seçimi İş Akışı “

1- Bizim balayına ayıracak bütçemiz ne kadar ?

Ağır bir soru ile başladık biliyorum ama hayaller başka, realite başka. Balayında yer seçimine, bütçenize göre olmayan hayaller ile başlarsanız, inanın boşu boşuna üzülürsünüz. Lütfen karşılıklı konuşup, net bir bütçe belirleyin. Ayakları yere bassın,düğün takılarına falan güvenmeden.

2- Yurt içi mi olsun, yurt dışı mı ?

Yurtdışı zor gözüküyor hala. Yurtiçine karar verildi .

Kesinlikle ilk cevaplamanız gereken bölge ve yer seçimi. Konuyu çok hızlı bir şekilde Kapadokya, Bodrum, Alaçatı veya Kalkan seviyesine indirgemek de büyük fayda var.

Bir arkanıza yaslanın şimdi, gözlerinizi kapayın ve kağıda yazdığınız o yerde balayınız da neler yapmak istediğinizi hayal edin. Aklınıza gelenleri tek tek yazın. Hepsini yazın. Olmazsa olmazlarınıza da birer yıldız koyun.

Gitmek istediğiniz o yerde ilk bakmanız gereken , size kendinizi özel hissettirecek bir mekan. Balayı çiftleri hassas olurlar. Özel ilgi isterler. Romantik ortam ararlar. Başbaşa, sakin yerler onlara daha uygundur.

Kış balayı rota önerileri ;

5 gece- 2 duraklı

Adatepe - İda Blue Hotel-3 gece

Ayvacık- Simurg Inn - 2 gece

4 gece - 2 duraklı - Kayak Merkezli

Erciyes - Magna Hotel- 2 gece

Uçhisar - Kapadokya - Argos In Hotel - 2 gece

3 gece- tek duraklı

Safranbolu - Yeşil Çizme Doğa Evleri - 3 gece
0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör