KONAKLAMADA LÜKS NEDİR?

Güncelleme tarihi: May 7


Aslında herşey bir otele rezervasyon yapmayı istemekle başlar.

Otelin web sayfasından veya bir digital acente üzerinden rezervasyon yapmak istediğinizde nelerle karşılaşıp, nasıl seçeceğiniz konusu şimdi konumuz.


Bütçesi belli olmayan hiçbir rezervasyon kalkışması maalesef doğru rezervasyon ile sonlanamaz. İlk iş bütçeyi belirlemek.

İkinci önemli konu lokasyon. Yani nerede tatil yapmak istediğiniz. Bütçe ve yeri belirledikten sonrası detaylı seçim.


Oteller oda fiyatlarını anons ederken belli bir sıralama dahilinde giderler.İlk sırada karşınıza genelde standart bir oda gelir. Yani manzara ve metrekare bağımsız en düşük fiyatlı oda.

Ardından otelin konumuna göre manzara ve metrekare büyüklüklerine göre farklı fiyatlı odalar ile tanışırsınız aynı otelde. Kara manzaralı, bahçe manzaralı, deniz manzaralı gibi tanımlar. Ya da bunlarla birlikte deluxe, suit, junior suite , executive suite kelimeleri.


Çok acımasız kelimelerdir bunlar, detayları gör dediğinde ne odanın metrekaresini, ne balkonu olup olmadığını tam anlayamadığın.Fotoğrafları genelde azdır bu tanımlı odaların, bir balkon fotoğrafı görürsen anlarsın ki manzaraya balkondan bakabiliyorsun.


Yine de rezervasyonu tamamlarken hep bir şüphe içindesindir. Acaba istediğin mi sana verilecek? Yoksa bir sürpriz mi bekliyor seni.


Odalarına isim veren, o isimlere ait odaların en az 10 fotoğrafını koyan otellerde, yani küçük otellerde iş biraz daha kolaydır. Bilirsin nerede kalacağını. Resepsiyonda bir sürpriz beklemez seni. Peki odan lüks mü gerçekten?


Otellerde lüksün tanımı yıldızlar iledir. Ama küçük otellerde lüksün tanımını otel yapar.Minibar üzerinde bir kettle 5 yıldızlı bir otelde lüksü tanımlarken, butik otelde odada bir mutfak tezgahı ve üzerinde bir su ısıtıcı, bir Türk kahve makinesi, yanında filtre kahve makinesi ve yanında kapsül kahve makinesi lüksün ne olduğunu gösterir. Tüm bu cihazların çalışıp sana istediğin nihai ürünü verecek malzemelerinin ücretsiz makine yanı kavanozlarda bulunması doruktur.


Özel çekilmiş Arabica kahve çekirdeklerinden sabah filtre kahveni yapabilir, kremalı kapsül kahven ile double expressonu içebilirsin. Bunun adı lükstür.Odanın metrekaresi junior suite, deluxe suite, senisor suite gibi isimlerle tanımlansa da bakmanız gereken oda metrekaresi, yazmıyorsa yatak grubu ile oturma grubuna ait farklı alanların olması, balkon veya teras bulunması ile gerçekten konfor alanlarının olup olmamasıdır.

Oteller isimlendirmeyi severler, ama standardizasyon yoktur maalesef isimlendirmede.


Birden fazla odasının isminin junior suite olması, fotoğraflarda hep aynı fotoğrafların kullanılması 5 yıldızlı bile olsa , sıradan bir yaklaşım olduğunun göstergesidir.


Küçük ot