OTELİNİZ NE KADAR TEMİZ?

En son güncellendiği tarih: Oca 1

Pandemi sonrası ağırlama ve yeme -içme sektöründe artık tercih edilmeyi sağlayacak

tek şey TEMİZLİK konusu.

Airbnb'nin yeni dönem temizlik protokollerinde Dr. Vivek Murty ve Ecolab iş ortaklığı, Hilton markasının Clean Stay uygulamasında dünya kimyasal temizlik devi Lysol ve Mayo Clinic ile olan işbirliği aslında , post-corona döneminde misafirin elinde kalan tek karşılaştırma yolunun TEMİZLİK konusunda farklılaşma tercihi olacağını gösteriyor.

Pandemi sonrası akılda en çok kalacak olanın sık el yıkama, sabun kullanımı, el temizlik jeli tüketimi, eldiven kullanımı ve maske kullanımı öğretisinin, HORECA sektöründe kendisini ayrıştırmak isteyen markaların EN TEMİZ BİZİZ sloganı ile ilgi göreceğini öngörüyor ve ana pazarlama enstrümanı bu oluyor.

Bu yazıyı yazmadan 20 gün öncesinde Prima Donna Otel , Post- Corona sezonu uygulamalarımızı deklare etmiştim. Küçük otel olmanın en büyük avantajı, hızla karar verebilme ve çok hızlı hayat geçirebilme becerisine sahip olmaktır. Büyük geminin başını döndürseniz , geminin kıç kısmı başka tarafa hareket eder. Mayıs ayı içinde Bakanlık özellikle 5 yıldızlı, 1000 yatak ve üzeri , herşey dahil konseptli , belgeli tesisler için Korona Sertifikasyon maddelerini yazarken, gelin biz neler yaptık onları paylaşalım sizle.

Doğa içinde, 9 adet,hepsi bahçeli, balkonlu ve teraslı , müstakil evlere sahip olmak tüm bu uygulamalar dışında başka gereklilikleri doğurdu. Oda yerine ev olmak, kişilerin kullanımına özel geniş hareket alanları sunmak bize yeterli gelmedi.

Konu bulaşıcı hastalık , damlacık yolu ile bulaş ön planda olunca sosyalleşmeme vurgusu hemen ön plana çıktı. İlk iş olarak ortak havuz kullanımını bu yıl iptal ettiğimizi, hemen üstünde bulunan bir evimize özel havuz olarak tahsis ettiğimizi deklare ettik.

Artık 4 özel havuzlu evimiz var.

Suyla bulaşan bir hastalık olmamasına rağmen, ortak kullanım alanlarını kısıtlayıp, sosyalleşilen ve daha yakın temasa geçilen mekanlarımızı kapattık.

Buna lokantamızda dahil.

Açık teras restoranı olmasına rağmen, masalar arasında çok rahatlıkla 4 metre mesafe bırakabilecek olmamıza rağmen, bu kararı aldık. Sebebi çok açıktı. Ortak kullanım alanlarında hangi tedbiri alırsanız alın, sosyalleşme ihtiyacı zaman içinde mesafe algısını ortadan kaldıracak, sandalye çekmeler, güzel sohbetler başlayacaktı. Risk artacaktı.

Sabah uyanan misafirin whats app üzerinden mesajla, kahvaltısını evinin terasında hazırlamaya, koruyucu ekipmanlı personelim ile ne görsel ne fiziksel yakınlığa girmeden keyifli bir kahvaltı ortamını sunmaya karar verdik. Zaten iyi bildiğimiz ve sık yaptığımız geçmiş yıllar uygulamasını, 2020 sezonunda sürekli yapmayı hedefledik.. Odada kahvaltı etmek bir lükstür. Evin terasında manzaraya karşı etmek onun bir tık üstü.

Akşam yemekleri için, hergün Chef günün menüsünü yazıp, whats app'tan misafirlere gönderecek, katılmak isteyenlerin teraslarına akşam 18.30-20.00 arası servis edilecek.

Mutfak bu yıl ve seneye 20.00 itibarı ile kapalı.

Ayrıca 3 farklı BBQ menü hazırladık. Hepsi hazır yanmış mangal bazlı, et, tavuk menüleri. Yanında mezeler ve salata içeren lezzetler. Bakın bir restorana ne için gidilir konusu tez konusudur.Sosyalleşmek ilk hedeftir. Lezzet arayışı onu takip eder. Salgın sonrası sosyalleşmeyi atarsanız , elinizde sadece lezzet kalır. Biz de lezzeti sunmayı, kendin pişir kendin ye konseptimizle devreye soktuk. Son 6 yıldır zaten tüm balayı çiftlerimize bunu sunuyor ve çok keyif aldıklarını biliyorduk.

Kaş'ın en tercih edilen , 15 gün sonraya rezervasyon ile yer bulunan, Zaika Ocakbaşı

bu yıl evlerimizin teraslarına Zaika BBQ Menü ile konuk olacak.

Kalkan'ın en iyi ocakbaşı restoranı Mabeyn'den size özel menü oluşturduk.

Evlerimizin full mutfak donanımlı olması, her sabah saat:10.30'da kasabaya giden araca misafirin alışveriş listesi verip, fatura karşılığı istediklerini aldırabilmesi, retro göbekli Smeg buzdolaplarımıza kendi özel içkisini getirebilmesi yıllardır tercih edilmemizi sağlayan farklılıklarımızdı. Bu dönemde otel odası-ev ayırımı konusunda bize çok avantaj sağladı.

Tatilde doğal beslenme için, tüm kış çalıştık. Ekşi mayalı ekmek kurslarına gidildi.180 adet ağacımızdan toplanan,kendi bahçemizin zeytinleri, erken hasat soğuk sıkım yöntemi ile sıkıldı. Sızma zeytinyağları şişelendi.Kendi üretimiziz kekik-lavanta-çam aromalı balımız sıkıldı. Bizimköygümüşük Bodrum'dan 6 farklı reçelimiz raflara yerleşti.

Bu yıl 3 sebze bahçemiz var. Sepetlerini koluna takan, dalından toplayacak patlıcan, biber, domates,kabak, çilek, salatalık, kapyayı. Naneyi, rokayı, maydonuzu.

Hergün 17.00'deki San Sebastian- Kek- Cheesecake servisimizi teraslarda sunma kararı aldık.

Ve sıra geldi TEMİZLİK konusuna.

Farklı olduğumuzu biliyorduk bu konuda. Sonuçta temizlediğimiz 7 evimiz vardı.

500 oda temizlemiyorduk.

Doğa içinde zaten çok kimyasal kullanmayı sevmediğimizden, bu yıl 4 saat doğal havalandırmayı benimsedik.

Günlük housekeeping hizmetini kapattık. Misafir çalışan temasını minimuma indirdik.Evden çıkarken mesaj atacak misafir, temizlik yapılsın diyecek öyle gireceğiz evlere, konaklama varken evlerde. Teraslara bambu kirli sepetleri koyduk, kirli havlular için. Temizleri her gün terasa sunulacak.Tüm personelin hizmet içi eğitim programına bu yıl kendini nasıl koruması gerektiğini öğreterek başladık.


Nano-gümüş iyon dezenfeksiyona geçtik. Ve 2014 yılında tanıştığımız Ozon jeneratörü bizim en büyük farklılığımız oldu. Seyyar ozon jeneratörü ile saatte 10 gram ozon üretip, evleri ozonladık. Bu artık bizim temizlik rutinimiz.

2021'de de, nano-gümüş ve ozon dezenfeksiyon devam edecek.Evler 4 saat havalandırılacak.

Ve biz doğa içinde en az kimyasal kullanımı ile en çok doğaya sığınan misafir ağırlamaya devam edeceğiz.


Dr.Cengiz Aksoylar

0 yorum